Polyamid ısı direnci, sertlik ve yüksek mekanik stabilitesi ile bilinen en önemli ve kanıtlanmış teknik termoplastikler arasındadır. Polyamidler piyasada yaygın olarak kullanıldıkları şekliyle başlıcaları PA 6, PA 6.6 ve PA 12 olmak üzere çeşitli şekillerde sınıflandırılırlar. Otomotiv mühendisliği, makine mühendisliği, yapı ve tesisat mühendisliği, elektrik mühendisliği gibi oldukça geniş bir yelpazede birçok sektörde kullanılan en yaygın plastikler arasındadır.

Polyamidin birçok sektör açısından en çok tercih edilen termoplastik olmasının başlıca sebepleri; yüksek mekanik kararlılık, yağa ve ısıya karşı dayanıklılık ve malzemenin işlenme kolaylığıdır.

Polyamidler ısı direncinin yüksek olması, sertliği ve yüksek mekanik stabilite sağlamasından ötürü uzun ömürlü çözümler için kullanılmaktadır. Yüksek mekanik stabiliteleri sayesinde endüstrinin çeşitli alanlarında sıklıkla kullanılan polyamidler lamba muhafazaları, yakıt deposu ve hatları, pedallar ve hatta tamponlar gibi araç yapımındaki ağır metal parçaların yerini almakta ve yapısal güçlendirme profilleri üretiminde tercih edilmektedir.

Polyamidler yağ ve ısıya karşı da oldukça dirençlidir. Bir aracın motor bölmesi gibi zorlu yerlerde bile kullanılabilirler.

Kısa süreli olarak 260°C’nin üzerindeki sıcaklıklara dayanabilen bu ürünler, aynı zamanda elektrikli alet muhafazaları için de ideal bir kullanım alanı sağlamaktadır.

Polyamidlerin yaygın şekilde kullanılmasının bir diğer nedeni de malzemenin karmaşık olmayan bir şekilde işlenmeye elverişli olmasıdır. Spesifik olarak projeye veya ihtiyaca göre uyarlanabilen polyamidler, özel ekstrüzyon profillerinin üretimi için mükemmel bir seçimdir.

TOP